X
تبلیغات
زولا
پیش بسوی فراگیری روابط عمومی...
آرشیو
موضوع بندی

Google


در کل اینترنت
در این سایت


چهارشنبه 8 مهر‌ماه سال 1388
عصر وب مربعی آغاز شد!

ایده پرداز مفهوم "وب 2.0" اکنون پس از پنج سال از ارائه نسل دوم وب، آغاز عصر "وب مربعی" را اعلام کرد.به گزارش خبرگزاری مهر، "تیم او- ریلی" پنج سال قبل در 5 اکتبر 2004 اجلاس "وب 2.0" را در سانفرانسیسکو برگزار و این مفهوم را به جهانیان معرفی کرد.به این ترتیب برای اولین بار، یک برچسب واحد بر روی مجموعه های مختلفی از سرویسهایی که در کنار هم چهره وب را می ساختند زده شد. این سرویسها از ارائه اطلاعات توسط ارائه دهنده تا تعامل کاربران با هم و با ارائه دهنده را در برمی گرفت.از آن زمان به بعد برنامه های جانبی ویژه نسل دوم وب شکوفا شدند و به این ترتیب واژه "وب 2.0" حتی وارد فرهنگ لغات نیز شد.

اکنون پس از پنج سال، تیم او- ریلی ایده پرداز این مفهوم خوش اقبال عصر جدیدی از وب را معرفی کرد. این عصر جدید که "وب مربعی" نام دارد در اثر همگرایی میان سرویسهای وب 2.0 و حسگرهای هوشمندی که روی تلفنهای همراه هوشمند نسل جدید نصب شده اند آغاز شده است.

براساس گزارش فوربس، او- ریلی توضیح داد که چگونه فناوریهای موقعیت یاب (جی. پی. اس) و فناوریهای ضبط (دوربینهای ویدیویی پیشرفته) در تلاشند که وب را برای دیدار با واقعیت به خارج از فضای تنگ نمایشگرها هدایت کنند.

وی اظهار داشت: "اگر اولین نسل برنامه های جانبی وب 2.0 تنها برپایه این بود که کاربران روی صفحه کلید می نوشتند اکنون دستگاههای موبایل حتی نیازی به مداخله انسان ندارند. چشمها، گوشها و حس لمس آنها به کار می رود."

این ایده پرداز، مثالی برای برنامه های جانبی توسعه یافته تلفنهای همراه هوشمند ارائه کرد. این برنامه " Wikitude" نام دارد که باعث می شود دوربین آی- فن در مقابل کاربر قرار بگیرد و به وی بگوید که در حال دیدن چه چیزی است و درباره آن چیزی که می بیند اطلاعاتی را از ویکی پدیا جستجو کند و در اختیار کاربر قرار دهد.

او- ریلی ضمن اشاره به مفهوم "سایه اطلاعات" گفت: این مفهوم تاکنون بی استفاده بود اما اکنون به کمک سرویسهای جدید امکان استفاده از آنها وجود دارد.

یک نمونه دیگر وب مربعی، استفاده از "شبکه هوشمند" (smart grid) است. این شبکه های هوشمند می توانند برای بهتر کردن دنیا مفید باشند. smart grid می تواند اطلاعات را جمع آوری کند و همزمان با صرف حداقل انرژی آنها را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

همچنین حسگرهای هوشمندی چون برچسبهای Rfid که روی اشیای متصل به شبکه نصب می شوند می توانند تمام اطلاعات مربوط به این اشیا را مستقیما و بدون نیاز به واسط روی اینترنت قرار دهند.


در صورت تمایل به عضویت در این وبلاگ، ایمیل خود را وارد نمایید.
ایمیل شما
آمار بازدید کنندگان : 307948


Powered by BlogSky.com

نوشته های پیشین